فوکوس باشید: هم در زندگی، هم در هنر!

جزئیات فراخوان جشنواره شماره: 640 سونی
مهلت ارسال اول: 1396/07/28 کشور: انگلیس، لندن دوره: 2018
مهلت ارسال دوم: 1396/10/08 نوع: جشنواره عكس خارجي(گروه PH) زمان اعلام نتایج: ارديبهشت 97
موضوعات: جشنواره در 10 بخش برگزار می شود:

• موضوع خلاقه(واقعیت تغییر یافته)

• موضوع عکس های سفر

• موضوع حیات وحش

• معماری

• فرهنگ

• جنبش و حرکت

• چشم انداز و طبیعت

•  پرتره

• طبیعت بی جان

• عکس های خیابانی

هزينه ثبت نام: 

ثبت نام رایگان می باشد.

هزينه ارسال: 

1 تا 3 بخش 38,000 تومان

کاتالوگ جشنواره: اطلاعاتی برای نمایش در این بخش وجود ندارد. جوايز در یک نگاه: 
جایزه عکاس برتر: 5000 دلار جایزه نقدی- تجهیزات عکاسی سونی- پرواز و اقامت در مراسم جوایز در لندن (کلوپ در صورت دریافت جوایز نسبت به ارسال آنها اقدام خواهد کرد و نسبت به جوایزی که دریافت نمی شوند مسولیتی برعهده نخواهد داشت. )
کاربران مجاز به ثبت نام: 
کاربر H
کاربر +C
کاربر C
کاربر B
کاربر A
اندازه عکس ها:

- در بخش دیجیتال، Quality عکس ها را بصورتی انتخاب کنید که حجم هر فایل حداقل ( 1 ) مگابایت و حداکثر ( 5 ) مگابایت باشد.

- در بخش دیجیتال، بزرگترین ضلع عکس حداکثر 1920 پیکسل باشد.

توضيحات:
- عکاسانی که عکسهای آنها توسط کلوپ عکس فوکوس به جشنواره ارسال شده و عکس آنها پذیرفته شود، گواهی پذیرش از نماینده فیاپ در ایران برای این جشنواره دریافت می کنند.
-هر عکاس می تواند در مجموع فقط 3 عکس در جشنواره ارائه دهد، که می تواند در یک بخش با 3 عکس یا در چند بخش با تعداد عکس کمتری در هر بخش شرکت کند مثلا 3 بخش هر کدام با یک عکس و یا یک بخش با 2 عکس و بخش دیگر با یک عکس. اگر بیش از 3 عکس آپلود کنید، فوکوس فقط 3 عکس را در سایت اصلی می تواند آپلود کند.
-داوری بر مبنای تک عکس صورت می گیرد.
-داوران به دنبال عکس هایی با کیفیت بالا، ترکیب بندی خوب و خلاقانه می گردند.
- آثار ارسالی برای این جشنواره باید حتما در سال 2017 عکاسی شده باشند.
-عکس ها باید JPG و بصورت RGB ذخیره شوند.
-شرکت در جشنواره به منظور پذیرش امل شرایط جشنواره است.
-در صورت برنده شدن می بایست فایل بزرگ و با کیفیت برای چاپ بزرگ را ارائه دهید.
-فایل ورد مربوط به جشنواره را از لینک دانلود کرده،و پس از تکمیل اطلاعات به انگلیسی به ایمیل clubaks@gmail.com ارسال نمایید. بدیهی است در صورت عدم ارسال فایل ورد موسسه از ارسال آثار معذور است.
-هر عکس را در تمام جشنواره ها فقط با یک عنوان می توان شرکت داد (حتی اگر عکسی را قبلا در جشنواره ای رنگی شرکت داده اید و در جشنواره دیگری آنرا سیاه و سفید ارایه می کنید هم, نباید عنوان را تغییر دهید.)
عکس را نمی توان با عنوان "بدون عنوان"،"شماره فایل دیجیتال" (مثلا DSC05121) و یا عنوانی که فقط شماره باشد (مثلا 123245) ارایه کرد, زیرا اینگونه عناوین، بدون عنوان محسوب شده و عکس های بدون عنوان براي دريافت القاب FIAP و PSA محاسبه نمي شود. عنوان در داوری خوانده نمی شود و تنها برای شناسایی عکس است به همین دلیل تمام عکس های خود را نامگذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد و از حروف الفبای انگلیسی (a-z) استفاده شود. عنوان های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان های بسیار پیچیده و عرفانی!

* برای شرکت کنندگانی که در مهلت 'ارسال اوّل' ثبت نام خود را تکمیل کنند یعنی هزینه ها را واریز کرده، عکس های خود را ارسال کرده و درخواست را تایید نهایی کنند، 'هزینه ارسال' با 20% تخفیف محاسبه می شود.

جوايز:
جوایز در هر بخش عبارتند از:
-1برنده: تجهیزات عکاسی سونی- چاپ در کتاب برندگان- شرکت در مراسم نمایشگاه لندن
- 10 نفر برتر: نمایشگاه دیجیتالی آثار و چاپ در کتاب برندگان
-40 نفر تقدیر:نمایشگاه دیجیتالی آثار
در این جشنواره در هر بخش ابتدا 10 نفر برتر را معرفی کرده و برنده نهایی هر بخش را در مراسم جوایز که در آوریل در لندن برگزار می شود را اعلام می نمایند.
شرایط شرکت:

- هر عکس را تنها می توان در یک بخش شرکت داد.

- عکاس مي تواند در هر بخش حداکثر 3 عکس (مجموعاً 3 عکس) ارسال نمايد.

عکس ها را کوچکتر از اندازه اعلام شده ارسال نکنید زیرا در داوری کوچکتر دیده می شوند و امتیاز کمتری می گیرند. در صورتی که حجم یا ابعاد عکس بزرگتر از اندازه تعریف شده باشد سایت امکان آپلود را به شما نخواهد داد. راهنمای تغییر اندازه عکس را بخوانید. عکس ها بدون حاشیه باشند.
با توجه به نوسانات شدید نرخ ارز، مجبوریم هزینه ثبت نام را بصورت علی الحساب در سایت درج کنیم. مبلغ قطعی هزینه ثبت نام در روز حواله ارز برای جشنواره مشخص می شود.(چند روز پس از آخرین مهلت ارسال عکس ها که در سایت درج شده) در صورتی که نرخ یورو و دلار ارزان شود مبلغ اضافی در حساب کاربری شما برای جشنواره های بعدی باقی خواهد ماند. در صورتی که نرخ یورو و دلار گران شود و کسر موجودی در حساب کاربریتان داشته باشید, می بایست نسبت به تکمیل آن اقدام کنید.

انتخاب عنوان عکس

هر عکس را در تمام جشنواره ها فقط با یک عنوان می توان شرکت داد. حتی اگر عکسی را قبلا در جشنواره ای رنگی شرکت داده اید و در جشنواره دیگری آنرا سیاه و سفید ارایه می کنید هم، نباید عنوان را تغییر دهید.
عکس را نمی توان با عنوان "بدون عنوان" یا "شماره فایل دیجیتال" مثلاً DSC05121، و یا عنوانی که فقط شماره باشد مثلا، 123245، ارایه کرد، زیرا اینگونه عناوین، بدون عنوان محسوب شده و عکس های بدون عنوان براي دريافت القاب FIAP و PSA محاسبه نمي شود. عنوان در داوری خوانده نمی شود و تنها برای شناسایی عکس است به همین دلیل تمام عکس های خود را نامگذاری کنید. عنوان باید کوتاه باشد و کمتر از 30 حرف انگلیسی باشد و از حروف الفبای انگلیسی (a-z) استفاده شود. عنوان های ساده برای عکس خود انتخاب کنید نه عنوان های بسیار پیچیده و عرفانی!
تعاریف:

تعريف عکس

عکس ارسالی باید توسط خود عکاس بر روی امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا بصورت دیجیتالی عکاسی شده باشد ( به عبارت دیگر عکس باید از برخورد نور به امولسیون عکاسی (نگاتیو یا اسلاید) و یا حسگر دیجیتال بوجود آمده باشد). بجز در بخش های طبیعت، فوتوژورنالیسم و عکس های سفر که دستکاری عکس در آنها مجاز نیست، در سایر بخش ها عکس را می توان با استفاده از تکنیک های سنتی، الکترونیکی و یا تکنیک های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد، اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد و محتوای عکس غالب باشد. خروجی نهایی باید بر روی کاغذ عکاسی چاپ شده و یا فایل دیجیتال عکس باشد.

تعريف عکس هاي سفر

يک عکس سفري عکسي است که احساسي از يک زمان يا مکان، تصوير يک سرزمين، مردم آن سرزمين، يا يک فرهنگ در حالت طبيعي آنرا نشان دهد. محدوديت جغرافيايي ندارد. عکسهاي فوق کلوزآپي که هويت زمان و مکان را از دست ميدهد،عکسهاي استوديويي از مدل، يا دستکاريهايي در عکس، که باعث ميشوند موقعيت واقعي نشان داده نشود قابل قبول نيستند. هيچ عنصري از عکس نبايد جابجا، clon، اضافه، حذف،بازچيني و يا ترکيب شود. اجازه هيچ گونه تغيير و تبديل و يا دستکاري وجود ندارد مگر تغيير اندازه عکس، کراپ (crop) ، تاريک يا روشن کردن و ترميم رنگ اصلي صحنه. از هيچ فيلتر جلوه هاي ويژه نمي شود استفاده کرد. هرگونه شارپ کردن عکس بايد طبيعي به نظر برسد.

تعريف PSA برای عکس خلاقه

خلاقه واقعیت تغییر یافته است. عکس باید بطور مشهود تغییر در فرم، شکل، رنگ طبیعی و یا ترکیبی از این سه عامل را نشان دهد. عکس های HDR که تغییری در این سه عامل را نشان ندهند، به عنوان خلاقه محسوب نمی شوند.

توضیح بیشتر برای عکس خلاقه: عکس را می توان با استفاده از تکنیک های سنتی، الکترونیکی و یا تکنیک های گرافیکی کامپیوتری دستکاری کرد، اما تمام اجزا مورد استفاده باید توسط خود عکاس، عکاسی شده باشد و محتوای عکس باید نسبت به کار گرافیکی انجام شده، غالب باشد. پردازش باید توسط خود عکاس صورت گیرد. خروجی نهایی باید بر روی کاغذ عکاسی چاپ شده و یا فایل دیجیتال عکس باشد.

دیگر تعاریف

تعریف موضوع طبیعت بی جان: به طور معمول موضوعی بی جان را نشان می دهد، اغلب یک گروه یا یک آرایش از اشیاء بدون حضور انسان. این رویکرد می تواند کلاسیک یا نوآورانه و جسورانه باشد.

کتاب های عکاسی

کتاب های هنر

تجهیزات عکاسی

صنایع دستی ایران

آژانس عکس

تامین محتوای انتشارات

خرید عکس